Haldız Patent - Sakarya Marka Tescil - Iso Belgelendirme
Telefon
Whatsapp

Marka Patent Vekilliği Sınavına Nasıl Hazırlanılır ?

Marka Patent Vekilliği Sınavına Nasıl Hazırlanılır ?
24 Ekim 2022

Vekillik sınavı için genel olarak tüm adaylar PEM tarafından üretilerek satışı yapılan ve her sınav öncesi çıkarılan marka ve patent vekilliği sınavı hazırlık kitabını aktif olarak kullanmaktadırlar. Bu kitap içerisinde marka, marka ve patent ilişkisi, yasal mevzuatlar ve daha birçok ihtiyacınız olan konular bulunmaktadır.

Pem tarafından üretilen önemli bir kaynak olan kitabın yanı sıra bazı Üniversitelerin ürettiği kitaplar da piyasa içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle PEM tarafından hazırlanan kaynak sizler için yeterli gelmezse ek yardımcı kaynaklara da bu sayede kolayca göz atabilirsiniz.

Tabii ki tüm bunlara ek olarak ülkemizde eğitim ve öğretim hayatına devam eden bazı üniversitelerde eğitim ve kurslarda düzenlenmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri ve Teknoloji Transfer Ofisleri yine biraz önce bahsetmiş olduğumuz kursları hazırlayarak siz değerli katılımcıları hazırlama noktasında güzel vaatler vermektedirler.

Peki tüm bu kaynaklara ek bir kaynak isterseniz hangi kaynaklara başvurmalısınız? İşte PEM ve diğer kursların dışında kaynak arayanlar için sizlere yardımcı olabilecek ek kaynaklardan bazıları:

 

  • Facebook Grubu
  • Adalet yayınevi marka ve patent hukuku kitapları
  • Marka Hukuku Kitabı
  • Patent Hukuku Kitabı

 

Görmüş olduğunuz gibi teknolojinin hayatımıza sokmuş olduğu bir platform olan Facebook Adalet yayınevi kitapları ve diğer kitaplar sınava hazırlık noktasında sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Peki içeriğimizin bir konusu olan marka patent vekilliği sınavı ne zaman yapılıyor? Sınava katılma şartları nelerdir? Dilerseniz gelin diğer alt başlıklarımız da sizler için bu konuları inceleyelim.

Marka Patent Vekilliği Sınavı Ne Zaman?

Marka ve patent konularında hem bilirkişi hem de avukatlık yapmak için sınava tabi tutulan hukukçuların sınavı Ankara’da yapılmaktadır. Ülkemizin güzide şehirlerinden birisi olan ve aynı zaman da başkentimiz olan Ankara da yapılan sınav tarihi, yeri, soru sayısı ve başvuru şartları tam olarak sınavdan önce kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Fakat bu sınav her iki yılda bir yapıldığından ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler tam olarak sınava en az 30 gün kala paylaşılmaktadır.

Marka Patent Vekilliği Şartları

Bu sınava girerek marka patent avukatı olabilmek için başta ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Akabinde ise yine önemli bir kriter olan 4 yıllık lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Marka patent vekillik sınavı bu şartları karşılayan hemen herkesin katılımına açıktır.

Marka Patent Vekilliği Sınav Ücreti

Tabii ki resmi devlet nezdinde bir sınav olan marka vekilliği sınavı bir miktar ücrete tabii tutulmuştur. Marka patent vekilliği ile ilgili girmeniz gereken sınavın başvuru ücreti 2017 yılında sadece 100TL idi. Fakat bu 100 TL her vekillik alanı için değişiklik göstermektedir.

 

Sınava katılmak ve ücretini yatırmak için yapmanız gereken başvuru Türk Patent sistemi üzerinden e-imza ile ya da ücretsiz bir girişe sahip olan ve tüm vatandaşlarımızın özel paneli olan e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir.