Haldız Patent - Sakarya Marka Tescil - Iso Belgelendirme
Telefon
Whatsapp

Marka Tescili Nasıl Yapılır? Marka Tescil Başvurusu ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Marka Tescili Nasıl Yapılır? Marka Tescil Başvurusu ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
18 Ağustos 2022

Bir işletmenin kimlik niteliği taşıyan ve en önemli sınai haklardan biri olan markanın yasal olarak korunabilmesi için marka tescili yapılması gerekir. Bu sayede marka hakları yalnızca tescili alan kişi ya da kurumlarda olur. Tescil içinse bazı şartlar ve prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. İşte, marka tescili hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler…

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili, markanın kime ait olduğunun belgelendirilmesidir. Ürün ya da hizmetlerin ne olduğunun belirlenmesinin ardından markaya özgü bir logo ya da tasarım seçilir. Bu işaretler, markanın rekabetten uzak kalmasını ve tanımlanmasını sağlar. Farklı bir ticari kurumun, ürünleri için aynı ya da çok benzer bir logoyu kullanması karışıklığa neden olur. Bu nedenle markanın korunması için tescil büyük bir önem taşır.

Markanı korunma süresi ise tescil tarihinden itibaren 10 yıldır. Bu 10 yıllık sürenin sonunda kişi ya da kurumlar tescili yeniletebilir ve 10 yıllık periyotlar halinde markanın güvende olmasını sağlayabilir.

Ancak bu noktada süreye dikkat edilmesi gerekir. 10 yıl dolmadan önce tescilin yenilenmesi için kişilere 6 ay süre tanınır. Bu süre içinde tescilin yenilenmemesi durumunda markalar geçersiz kabul edilir. Gerekli evrakların toplanması, ücretlerin ödenmesi ve yenileme başvurusunun bu 6 aylık dönemden önce yapılması faydalı olur.

Tescil başvurusunda bulunmak için markanın kullanılması zorunlu değildir. Ancak tescil tarihinden sonraki 5 yıllık süreçte markanın kullanılmaması durumunda markanın iptal edilmesi söz konusudur. Markanın yasal süre içinde yenilenmemesi ve marka sahibinin marka haklarından vazgeçmesi durumlarında da tescil hakkı sona erer.